Twoje motywacje - psychoterapia, szkolenia, akademia rozwoju

Inteligencja emocjonalna. Czym jest, na co wpływa, jak ją rozwijać?

06.04.2023

Trudno jest Ci wspiąć się na kolejny szczebel drabiny kariery mimo odpowiednich kwalifikacji? Kluczem do sukcesu może być rozwój inteligencji emocjonalnej. Świadome korzystanie z emocji jako źródła informacji, wpływa na działanie i interakcje z innymi osobami. Mimo że w wielu firmach nadal duży nacisk kładzie się na rozwijanie umiejętności twardych, to właśnie inteligencja emocjonalna może przynieść wiele korzyści. Odczytywanie sygnałów współpracowników wpływa na trafność podejmowanych decyzji, skuteczne rozwiązywanie problemów i konfliktów oraz pozwala efektywnie komunikować się z innymi. W tym artykule przyjrzymy się, czym jest inteligencja emocjonalna i omówimy jej znaczenie w miejscu pracy.

Czym jest inteligencja emocjonalna?

Inteligencja emocjonalna to zdolność rozumienia, wykorzystywania i zarządzania własnymi emocjami w pozytywny sposób w celu złagodzenia stresu, skutecznej komunikacji, empatii wobec innych, pokonywania wyzwań i rozładowywania konfliktów. Pomaga budować silniejsze relacje, odnosić sukcesy w pracy oraz osiągać cele zawodowe i osobiste. Niektóre kluczowe oznaki i przykłady inteligencji emocjonalnej obejmują: 

 • Umiejętność rozpoznawania i opisywania tego, co ludzie czują;
 • Świadomość własnych mocnych stron i ograniczeń;
 • Pewność siebie i samoakceptację;
 • Zdolność do wybaczania sobie błędów;
 • Zdolność do akceptowania zmian;
 • Silne poczucie ciekawości, szczególnie w stosunku do innych ludzi;
 • Uczucia empatii i troski o innych;
 • Okazywanie wrażliwości na uczucia innych ludzi;
 • Przyjmowanie odpowiedzialności za błędy;
 • Umiejętność zarządzania emocjami w trudnych sytuacjach.

Dlaczego inteligencja emocjonalna jest tak ważna? Na co wpływa?

Prawdopodobnie znasz ludzi, którzy nigdy nie mieli problemów z przyswajaniem wiedzy, ale w kontaktach społecznych są nieudolni. Zdolności intelektualne lub iloraz inteligencji (IQ) same w sobie nie wystarczą, aby osiągnąć sukces w życiu. Inteligencja emocjonalna wpływa na:

 • Twoje wyniki w szkole lub pracy – wysoka inteligencja emocjonalna może pomóc w nawiązywaniu kontaktów w miejscu pracy, przewodzić grupie i motywować innych oraz wyróżniać się na tle zespołu. 
 • Twoje zdrowie fizyczne – jeśli nie jesteś w stanie zarządzać swoimi emocjami, prawdopodobnie nie radzisz sobie również ze stresem. Może to prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Niekontrolowany stres podnosi ciśnienie krwi, osłabia układ odpornościowy, zwiększa ryzyko zawału serca i udaru mózgu oraz przyspiesza proces starzenia. Pierwszym krokiem do poprawy inteligencji emocjonalnej jest nauczenie się radzenia sobie ze zdenerwowaniem. 
 • Twoje zdrowie psychiczne – jeśli nie jesteś w stanie zrozumieć, poczuć się komfortowo lub zarządzać swoimi emocjami, będziesz również miał trudności z tworzeniem silnych relacji. To z kolei może sprawić, że poczujesz się samotny i odizolowany, a także zaostrzy wszelkie problemy ze zdrowiem psychicznym.
 • Twoje relacje – rozumiejąc swoje emocje i sposoby ich kontrolowania, możesz lepiej wyrazić, jak się czujesz i zrozumieć, jak czują się inni. Pozwala to na skuteczniejszą komunikację i budowanie silniejszych relacji, zarówno w pracy, jak i w życiu osobistym.

Chcesz lepiej kształtować relacje z ludźmi? Sprawdź ofertę szkoleń biznesowych

Zadzwoń lub napisz do nas

Jak rozwijać inteligencję emocjonalną ?

Skorzystaj z poniższych kroków, aby poprawić swoją inteligencję emocjonalną zarówno w pracy, jak i poza nią:

1. Bądź bardziej świadomy swoich emocji

Świadomość swoich reakcji emocjonalnych na otaczających nas ludzi może znacznie poprawić inteligencję emocjonalną. Wiedza o tym, kiedy odczuwamy niepokój lub złość, pomaga w przetwarzaniu i komunikowaniu tych uczuć w sposób, który promuje zdrowe relacje. Aby poprawić swoją świadomość, rozważ śledzenie każdej chwili, gdy odczuwasz silną emocję i robienie notatek o tym, co ją wywołało

2. Staraj się zrozumieć, co czują inni

Inteligencja emocjonalna może zaczynać się od autorefleksji, ale ważne jest również, aby ocenić, jak inni postrzegają nasze zachowanie i komunikację. Wiedza o tym, jak dostosować własny przekaz w oparciu o to, jak jesteśmy odbierani, to ważna część bycia inteligentnym emocjonalnie. Jeśli nie masz pewności, zawsze możesz zapytać osoby w pracy lub bliskich, jak się czują, aby pokazać, że priorytetowo traktujesz ich reakcje.

3. Ćwicz aktywne słuchanie

Ludzie odbierają komunikaty zarówno w wyniku komunikacji werbalnej, jak i niewerbalnej, dlatego ważne jest, aby słuchać i obserwować potencjalnie pozytywne i negatywne reakcje. Poświęcanie czasu na słuchanie innych wskazuje również na wysoki poziom szacunku, który może stanowić podstawę zdrowych relacji. Aby pokazać, że jesteśmy zaangażowani w rozmowę, spróbujmy zadawać pytania, kiwać głową lub powtarzać ważne punkty. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o aktywnym słuchaniu, przeczytaj artykuł: Na czym polega aktywne słuchanie? Techniki, zasady, ćwiczenia

Zdaniem eksperta

Zdaniem eksperta

Dobre umiejętności komunikacyjne są niezbędne dla inteligencji emocjonalnej. Wiedza o tym, co powiedzieć lub napisać i kiedy przekazać informacje, ma kluczowe znaczenie dla budowania relacji. Szczególnie na stanowisku menedżera konieczne jest jasne przekazywanie oczekiwań i celów, aby wszyscy byli na bieżąco ze swoimi zadaniami – mówi Krzysztof Kamiński.

5. Kieruj się wewnętrzną motywacją 

W celu utrzymania wysokiej motywacji nie oczekujmy zewnętrznych zachęt, ponieważ chęć do działania powinna wychodzić od nas samych. Warto pamiętać, że negatywne nastawienie łatwo zaraża innych. Osoby o dużej inteligencji emocjonalnej są świadome nastrojów, otaczających ich osób i odpowiednio strzegą swojego nastawienia. Nie pozwólmy, aby ktoś wymuszał na nas jakieś postępowanie za pomocą manipulacji. 

6. Bądź otwarty

Często łatwo jest podejść do osób inteligentnych emocjonalnie, ponieważ są dobrymi słuchaczami i potrafią rozważyć i zrozumieć inne punkty widzenia. Są również otwarci na uczenie się nowych rzeczy i przyjmowanie innych poglądów. Nawet jeśli nie mamy pewności co do nowego pomysłu lub koncepcji, spróbujmy zastanowić się, jak mogłoby wyglądać wdrożenie go w codzienną pracę.

Kształtowanie kompetencji komunikacji, czyli szkolenia biznesowe

Warto spróbować podnieść swoje kompetencje z pomocą profesjonalistów z firmy Twoje Motywacje. Szkolenia biznesowe przekazują praktyczną wiedzę na temat najważniejszych aspektów wykorzystywania umiejętności miękkich podczas spotkań biznesowych oraz rozmów kwalifikacyjnych. Nasz kurs z komunikacji interpersonalnej pozwoli podnieść umiejętności oddzielania faktów od interpretacji, udzielania informacji zwrotnej oraz poprawić aktywne słuchanie. 

Autor wpisu

Autor wpisu

Krzysztof Kamiński – psycholog biznesu, trener treningu psychologicznego oraz specjalista z zakresu psychoterapii uzależnień. Doświadczenie managerskie zdobywał kierując przez 20 lat różnymi zespołami sprzedażowymi. Pasjonuje się poszerzaniem samoświadomości oraz treningiem umiejętności społecznych.