Twoje motywacje - psychoterapia, szkolenia, akademia rozwoju

Uwaga kryzys, czyli jak radzić sobie z przeciwnościami w naszym życiu

28.09.2023

Aktualizacja: 5 października, 2023

Życie to niekończąca się podróż, pełna zaskakujących zwrotów akcji, nieoczekiwanych przeciwności i niesamowitych triumfów. Czasami są to małe trudności, które możemy łatwo pokonać, a innym razem napotykamy na wielkie wyzwania, zdające się niemożliwe do przezwyciężenia. Mogą być to problemy zawodowe, osobiste czy zawodowe. Bez względu jednak na ich charakter, kluczem do osiągnięcia sukcesu i szczęścia, jest umiejętne radzenie sobie z nimi. W obliczu życiowych trudności nasze emocje mogą nas przytłoczyć, a my będziemy czuć się bezradni, sfrustrowani i przygnębieni. Istnieją jednak skuteczne sposoby, które możemy zastosować, aby zmierzyć się z przeciwnościami i wyjść z nich silniejsi. Zapraszamy do lektury artykułu.

Skąd się biorą trudności w naszym życiu?

Trudności w naszym życiu często wynikają z wielu źródeł, zarówno zewnętrznych jak i wewnętrznych. Niektóre są efektem naturalnej dynamiki życia, jak zmienne okoliczności, nieprzewidziane wydarzenia czy konflikty interpersonalne. Inne mogą być rezultatem naszych własnych decyzji, wzorców myślowych i emocjonalnych, które prowadzą do niezdrowych zachowań czy nieodpowiednich reakcji na sytuacje. Niemniej jednak wyzwania, których doświadczamy, nie są bezcelowe. Są one często katalizatorami dla osobistego rozwoju, budowania relacji z innymi oraz dają nam możliwość nauki radzenia sobie z trudnymi emocjami. 

Problem – dlaczego tak trudno sobie z nim poradzić?

Poradzenie sobie z wyzwaniami jest trudne, często z powodu naszej własnej perspektywy i mentalności. Reakcja na trudności jest głęboko zakorzeniona w naszym charakterze, sposobie myślenia i poziomie pewności siebie. Im węższa nasza strefa komfortu, tym bardziej czujemy dyskomfort, gdy spotykamy przeciwności. Często pojawiają się lęki i obawy, które mogą paraliżować naszą zdolność do działania.

Zdaniem eksperta

Zdaniem eksperta

Ludzki mózg ma skłonność do “negatywnego myślenia”, koncentruje się bardziej na potencjalnych problemach i ryzyku, niż na możliwościach i rozwiązaniach. Może skłonić nas do unikania trudności, stresujących sytuacji, zamiast próbować znaleźć wyjście z nich. Właśnie dlatego tak ważne jest rozwijanie zdolności do radzenia sobie ze stresem, zarządzania emocjami i kreatywnego myślenia, które mogą pomóc nam efektywnie poradzić sobie z problemami – mówi Krzysztof Kamiński.

Chcesz podnieść na wyższy poziom swoje kompetencje komunikacyjne, aby lepiej radzić sobie w sytuacjach trudnych?

Weź udział w kursach z rozwoju osobistego

Strategie radzenia sobie w trudnych sytuacjach

Strategie radzenia sobie z trudnościami są zróżnicowane i zależą od kontekstu, ale istnieje kilka zasadniczych kroków, które można zastosować w wielu sytuacjach.

Akceptacja trudnej sytuacji

Akceptacja nie oznacza rezygnacji czy poddania się. Jest to raczej świadome uznanie, że trudności są częścią życia i mogą pojawić się niezależnie od naszych starań czy złości z tego powodu. Nie jesteśmy w stanie kontrolować wszystkiego, co dzieje się dookoła nas, ale mamy wpływ na to, jak reagujemy na pojawiające się przeciwności. Akceptacja sytuacji jest pierwszym krokiem do przekształcenia reaktywnego podejścia, pełnego stresu, cierpienia i lęku, w bardziej aktywne oraz świadome działanie. To stwarza obszar do refleksji i umożliwia wypracowanie świadomych decyzji dotyczących tego, co zrobić dalej. Zaakceptowanie rzeczywistości pozwala nam na zrozumienie sytuacji i zidentyfikowanie naszych możliwości, a także na rozpoczęcie procesu radzenia sobie z trudnościami.

Spójrz na sytuację z dystansu

Gdy pewne rzeczy idą nie po naszej myśli, negatywne emocje są nieuniknione. Utrudniają one w sytuacji stresowej dostrzeżenie oczywistych rozwiązań problemów. Dlatego należy oddzielić emocji od faktów i podejść do trudności z dystansu. Uspokoić i wyeliminować nagromadzone emocje pomogą medytacja lub inne techniki relaksacji. Następnie wyobraź sobie, że wyzwanie, z którym się mierzysz, jest problemem przyjaciela. Co byś mu doradził? Jakie rozwiązanie wydaje ci się najbardziej racjonalne? Ten obiektywny punkt widzenia pozwoli ci zobaczyć problem z zupełnie innej perspektywy.

Poświęć czas na znalezienie rozwiązania i stwórz plan działania

Radzenie sobie z przeciwnościami w naszym życiu wymaga cierpliwości, determinacji i przede wszystkim strategii. Zamiast reagować impulsywnie na porażkę lub pojawiające się w życiu wyzwania, zastanów się spokojnie nad zaistniałą sytuacją. Zbierz informacje, rozważ różne perspektywy i szukaj konstruktywnych rozwiązania problemu. Następnie stwórzmy plan działania, który powinien obejmować skonkretyzowane cele, identyfikację potrzebnych środków zaradczych i ustalenie kroków do podjęcia. Pamiętaj, że każda przeciwność to okazja do nauki, niezależnie od tego, jak tragiczna może się wydawać.

Nie obawiaj się poproś o pomoc

Człowiek jest istotą społeczną, a pomoc innych osób jest niezmiernie ważna w trudnych chwilach. Może to być wsparcie emocjonalne, takie jak rozmowa z przyjacielem, członkiem rodziny czy nawet psychoterapiaNie bój się udać na konsultację psychologiczną, pomoże ona sprecyzować problem i podjąć decyzję odnośnie dalszego działania. Rozwiązać trudną sytuację czasami udaje się dzięki wsparciu praktycznemu drugiej osoby – może to być pomoc w codziennych obowiązkach czy cenna porada od specjalisty w danej dziedzinie.

Wsparcie innych osób sprawia, że poczujesz się mniej samotnym w swoich trudnościach, zmniejszysz niepokój, a także zyskasz nowe perspektywy i rozwiązania problemu. Pamiętaj, że nie ma nic złego w prośbie o pomoc – każdy z nas potrzebuje wsparcia w pewnym momencie swojego życia.

Poznaj swoje uczucia

Strategie radzenia sobie z wyzwaniami zaczynają się od zrozumienia własnych uczuć. Kiedy jesteśmy w trudnej sytuacji, emocje mogą być intensywne i chaotyczne, a czasami nawet przytłaczające. Ważne jest, aby ich nie ignorować i nie tłumić w sobie, ale nauczyć się radzić z nimi, a nawet wykorzystać stresor jako swojego sprzymierzeńca. Jeśli nie potrafisz panować nad napięciem, możesz skorzystać z kursu radzenia sobie ze stresem, który organizowany jest przez firmę Twoje Motywacje. Właściwe rozpoznanie emocji pozwala nam lepiej zrozumieć, co naprawdę czujemy w danym momencie. Pamiętaj, że uczucia są ważnym wyznacznikiem stanu psychicznego. Jeśli masz problem z ich rozpoznawanie, udział w treningu misja i wizja pozwoli na lepsze zrozumienie swoich stanów emocjonalnych i ich źródeł.

Potraktuj problemy jako szansę

Radzenie sobie z przeciwnościami w życiu to nie tylko walka, ale przede wszystkim sztuka przekształcania wyzwań w możliwości. Każda trudność, niezależnie od jej skali, może stać się szansą na rozwój i naukę. Pierwszym krokiem jest zaakceptowanie problemu, a następnie odpowiedzenie sobie na pytania: Czy możesz coś nauczyć się z tej sytuacji? Czy można ją przekształcić w coś pozytywnego? Traktuj wyzwania jako cenne lekcje, które mogą wzmocnić Twoją odporność, wytrzymałość i elastyczność.

Autor wpisu

Autor wpisu

Krzysztof Kamiński – psycholog biznesu, trener treningu psychologicznego oraz specjalista z zakresu psychoterapii uzależnień. Doświadczenie managerskie zdobywał kierując przez 20 lat różnymi zespołami sprzedażowymi. Pasjonuje się poszerzaniem samoświadomości oraz treningiem umiejętności społecznych.