Twoje motywacje - psychoterapia, szkolenia, akademia rozwoju

4 sposoby na stres w pracy. Jak sobie z nim radzić?

18.05.2023

Stres nie zawsze jest zły. Eustres może pomóc nam zachować koncentrację, energię i zdolność do sprostania nowym wyzwaniom w miejscu pracy. Jednak w dzisiejszym gorączkowym świecie miejsce pracy zbyt często przypomina emocjonalną kolejkę górską. Długie godziny w biurze, napięte terminy i stale rosnące wymagania mogą sprawić, że czujemy się zirytowani, wyczerpani i przytłoczeni. W momencie, gdy stres przekracza nasze możliwości radzenia sobie, przestaje być pomocny i zaczyna szkodzić umysłowi i ciału, a także satysfakcji z pracy. Niezależnie od tego, czego wymaga Twoja aktywność zawodowa, istnieją kroki, które możesz podjąć, aby uchronić się przed szkodliwym wpływem stresu, zwiększyć zadowolenie z wykonywanych obowiązków i poprawić samopoczucie w pracy i poza nią. Zapraszamy do lektury!

Zidentyfikuj wyzwalacze stresu

Twoja osobowość, doświadczenia i inne unikalne cechy wpływają na sposób, w jaki reagujesz na stres i radzisz sobie z nim. Sytuacje i wydarzenia, które są niepokojące dla Twoich współpracowników, mogą wcale nie przeszkadzać Tobie lub odwrotnie. Możesz być szczególnie wrażliwy na pewne stresory, które nie wpływają na innych ludzi.

Aby zacząć radzić sobie ze stresem w pracy, należy zidentyfikować jego wyzwalacze. Przez tydzień lub dwa zapisuj sytuacje, zdarzenia i osoby, które powodują u ciebie negatywną reakcję fizyczną, psychiczną lub emocjonalną. Następnie oceń swoje notatki. Być może uda Ci się znaleźć oczywiste przyczyny stresu, takie jak groźba utraty pracy, niepewność co do przyszłości lub przeszkody w realizacji konkretnego projektu. Możesz również zauważyć subtelne, ale uporczywe przyczyny, takie jak długie dojazdy do pracy lub niewygodne miejsce do wykonywania zadań. A może pracujesz w domu i czujesz się zestresowany, próbując połączyć pracę z życiem prywatnym? 

Do częstych przyczyn stresu w miejscu pracy należą:

  • strach przed zwolnieniem;
  • więcej nadgodzin z powodu redukcji personelu;
  • presja, aby sprostać rosnącym oczekiwaniom, ale bez wzrostu zadowolenia z pracy;
  • niejasne polecenia ze strony przełożonych;
  • presja pracy na optymalnym poziomie – przez cały czas;
  • brak kontroli ze strony pracowników wyższego szczebla nad tym, jak wykonujesz swoją pracę.

Zapisz się na warsztaty biznesowe w Krakowie i pokonaj stres w pracy 

Zadzwoń lub napisz do nas

Jak opanować stres i zdenerwowanie w pracy? 4 skuteczne sposoby

W dzisiejszym świecie stres jest niemal nieodłączną częścią życia zawodowego. W niektórych przypadkach może być tymczasowy, podczas gdy w innych wykraczać poza zdrowe granice. Czasem występuje z powodu sezonowego wzrostu obciążenia pracą, zmian kadrowych, szczególnie złożonego projektu itp. W małej dawce może być znośny, a nawet mieć korzystne działanie. Jednak, gdy jest obecny przez dłuższy czas, wpływa na wydajność i nasze zdrowie. 

Zdaniem eksperta

Zdaniem eksperta

Nie każdy stres jest taki sam. W rzeczywistości niektóre rodzaje mogą pomóc nam poprawić nasze życie i wydajność w danym zadaniu. Eustres to pozytywna reakcja na nerwową sytuację, która generuje w nas chęć osiągnięcia celu i pokonania wyzwania. Pojęcie to wprowadził kanadyjski uczony Hans Selye. Zwykle jest on krótkotrwały i często wydaje się ekscytujący. Ludzie postrzegają ten rodzaj stresu jako możliwy do opanowania, a nawet motywujący. Mobilizujące działanie eustresu trwa krótko, dlatego granica pomiędzy nim a dystresem jest bardzo cienka – mówi Krzysztof Kamiński

Jeśli masz problemy z radzeniem sobie ze stresem w pracy, możesz wypróbować niektóre z wymienionych poniżej metod jego redukcji.

1. Jasno określ wymagania

Niepewne wymagania wobec pracowników to jeden z głównych problemów, o których wiadomo, że przyczyniają się do stresu w pracy. Możesz doświadczać znacznego zdenerwowania, jeśli nie wiesz, czego dokładnie się od Ciebie oczekuje lub gdy wymagania związane z Twoim stanowiskiem ciągle się zmieniają. Rozmowa z członkami zespołu może być pomocna, jeśli często zastanawiasz się, czy to, co robisz, jest wystarczające. Warto poświęcić trochę czasu na omówienie oczekiwań, jasne zdefiniowanie ról lub obowiązków i rozmowę o sposobach ich spełnienia.

2. Doskonal swoje umiejętności zarządzania czasem

Korzystne jest doskonalenie umiejętności zarządzania czasem – zwłaszcza jeśli czujesz się przytłoczony lub pod presją w pracy. Pomocne będzie:

  • Wyznaczanie realistycznych celów. Współpracuj z kolegami z zespołu i liderami, aby ustalić realistyczne oczekiwania i terminy. Ustaw regularne sprawdzanie postępów i dostosuj swoje cele w razie potrzeby.
  • Zrób listę priorytetów. Przygotuj listę zadań i uszereguj je według ważności. Przez cały dzień przeglądaj swoją główną listę i pracuj nad zadaniami w kolejności priorytetów. Powiedz „nie”, jeśli nie masz czasu na wykonanie dodatkowego zadania.
  • Chroń swój czas. W przypadku szczególnie ważnego lub trudnego projektu zarezerwuj czas, aby pracować nad nim bez rozpraszania. 

3. Wybierz dzielenie na części zamiast wielozadaniowości

Zdolność do wielozadaniowości była wcześniej uważana za świetny sposób na maksymalne wykorzystanie czasu i zrobienie więcej w ciągu dnia. Jednak ludzie szybko zdali sobie sprawę, że wykonywanie dwóch zadań jednocześnie nie tylko zaburza ich zdrowie psychiczne, ale także szybkość i dokładność. Spróbuj ustalić priorytety i podzielić większe projekty na mniejsze części, które będziesz wykonywać jeden po drugim, aby nadążać za swoimi obowiązkami. 

4. Ćwicz asertywność 

W pracy nie jest możliwe zadowolenie wszystkich osób z zespołu. Jeśli czyjeś zachowanie nam przeszkadza, spróbujmy o tym z nim porozmawiać. Dbajmy o miłą atmosferę, bądźmy pomocni, ale postawmy jasne granice i nie pozwalajmy się wykorzystywać. Jeśli mamy sporo swoich zadań do wykonania, nie zawsze musimy pomóc osobie z zespołu, nawet jeśli o to prosi. Jeśli masz problem z odmawianiem i koledzy z zespołu lub menedżerowie ciągle zarzucają Cię nowymi zadaniami, pomocne może być organizowane w Krakowie szkolenie z asertywności

Stres pod kontrolą – szkolenia z umiejętności radzenia sobie ze zdenerwowaniem w pracy

Firma Twoje Motywacje prowadzi profesjonalne szkolenia biznesowe i kursy rozwoju osobistego, w tym obejmujące doskonalenie umiejętności radzenia sobie z emocjami i zdenerwowaniem w pracy. Profesjonalne techniki radzenia sobie ze stresem w trudnym środowisku zawodowym i przeciwdziałaniu wypaleniu zawodowym zostaną skrupulatnie omówione na szkoleniu z zarządzania stresem w pracy. Warsztaty ukierunkowane są na przećwiczenie technik radzenia sobie z napięciem będącym efektem z presji zadań, czasu i ludzi.

Autor wpisu

Autor wpisu

Krzysztof Kamiński – psycholog biznesu, trener treningu psychologicznego oraz specjalista z zakresu psychoterapii uzależnień. Doświadczenie managerskie zdobywał kierując przez 20 lat różnymi zespołami sprzedażowymi. Pasjonuje się poszerzaniem samoświadomości oraz treningiem umiejętności społecznych.