Twoje motywacje - psychoterapia, szkolenia, akademia rozwoju

Jak reagować na krytykę w sposób asertywny? Porady, przykłady

13.07.2023

Czy kiedykolwiek czułeś się niekomfortowo, zdezorientowany, a może nawet zdenerwowany po otrzymaniu krytyki? Nie musi już tak być! W życiu codziennym nie sposób uniknąć uwag, niezależnie od tego, czy pochodzą one od współpracowników, znajomych czy rodziny. Kluczem do sukcesu jest umiejętność asertywnego reagowania na krytykę, która pozwoli nie tylko osiągnąć spokój emocjonalny, ale również ułatwi komunikację z innymi osobami. Poznaj praktyczne porady i przykłady, które pomogą radzić sobie z oceną innych w odpowiedni sposób. Zapraszamy do lektury.

Co to jest motywacja wewnętrzna i dlaczego jest ważna dla osiągania celów?

O motywacji wewnętrznej mówimy, gdy podejmujemy daną aktywność bez oczywistych nagród, które zmotywowałyby do działania. Kieruje naszymi poczynaniami, decyzjami i postawami, bazując na osobistych wartościach, przekonaniach i pragnieniach. W odróżnieniu od motywacji zewnętrznej, która opiera się na bodźcach pochodzących z otoczenia, takich jak nagrody czy kary, motywacja wewnętrzna ma swoje korzenie w naszym wnętrzu, będąc wyrazem autentycznych pragnień i dążeń. 

Nasza wewnętrzna motywacja staje się niezwykle istotna, gdy napotkamy przeciwności losu, ponieważ to właśnie ona pozwala wytrwać w postanowieniach, nie tracąc wiary w siebie i swoje możliwości. Gdy nasze działania są napędzane przez szczere pragnienia, zamiast presji zewnętrznych, mamy większą szansę na osiągnięcie długotrwałego sukcesu, poczucie spełnienia i autentycznej satysfakcji z wykonania zadania.

Zdaniem eksperta

Zdaniem eksperta

Teoria autodeterminacji, stworzona przez Edwarda L. Deciego i Richarda M. Ryana, przedstawia człowieka jako aktywny organizm, obdarzony niezwykłą gotowością do działania. Według tej koncepcji, źródła ludzkiego potencjału są umiejscowione zarówno wewnątrz jednostki (to m.in. popędy czy emocje), jak i w otoczeniu, które dostarcza bodźców i warunków sprzyjających rozwojowi. Podkreśla zdolność człowieka do samoregulacji, co oznacza, że jesteśmy w stanie kontrolować nasze działania, uczucia i myśli w oparciu o cele, które sobie wyznaczamy – mówi Krzysztof Kamiński.

Jak wewnętrzna motywacja wpływa na jakość pracy i osiągane wyniki?

Gdy jesteśmy motywowani przez autentyczne pragnienia i pasje, nasze podejście do podejmowania działań ulega radykalnej zmianie, zapewniając efekty, których nie da się osiągnąć poprzez zwykłe wypełnianie obowiązków. Praca, która postrzegana jest jako źródło satysfakcji, sprawia, że angażujemy się w nią chętniej sami z siebie. Prowadzi to do wyższej kreatywności, poczucia sensu i innowacyjności. Motywacja wewnętrzna wzbudza ciekawość i sprawia, że pracownik wykonuje obowiązki w sposób efektywny, szybciej się uczy oraz szuka nowych rozwiązań.

Warto także zauważyć jak ten rodzaj motywacji wpływa na relacje z innymi. Gdy dane zachowanie wynika z motywacji wewnętrznej sprawia, że stajemy się źródłem inspiracji dla innych, zarówno w życiu zawodowym, jak i osobistym. Dzięki temu nawiązujemy głębsze i bardziej satysfakcjonujące więzi, co również przekłada się na naszą skuteczność i efektywność w pracy.

Jakie są skuteczne sposoby na zwiększenie wewnętrznej motywacji?

Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na zwiększenie wewnętrznej motywacji, które mogą pomóc w osiąganiu celów i utrzymaniu entuzjazmu:

Metoda małych kroków

Wprowadzenie metody małych kroków polega na rozkładaniu większych celów na mniejsze – łatwiejsze do osiągnięcia. Dzięki temu każdy etap staje się bardziej przystępny i realny, co zapewnia utrzymanie motywacji do pracy przez dłuższy czas. Ta strategia umożliwia częstsze doświadczanie satysfakcji z postępów, a to z kolei prowadzi do zwiększonej pewności siebie i motywacji do dalszego działania.

Podążaj za swoją pasją

Odkrywanie własnych pasji jest kluczowe dla rozbudzenia wewnętrznej motywacji. Praca lub inne działanie w życiu prywatnym staje się przyjemnością, a nie obowiązkiem, a to przekłada się na większe zaangażowanie i wytrwałość w dążeniu do celów. Kiedy odkryjesz swoje prawdziwe zainteresowania, zainwestuj czas i wysiłek w ich rozwijanie. W ten sposób zyskasz nie tylko większą satysfakcję z życia, ale także silniejszą motywację do osiągania celów. Pamiętaj jednak, że pasje mogą ewoluować wraz z naszymi doświadczeniami i zmieniającymi się okolicznościami, dlatego warto być otwartym na nowe zainteresowania i możliwości.

Zadbaj o autonomię 

Niezależność i swoboda działania są istotnymi czynnikami wpływającymi na wewnętrzną motywację. Dążenie do celów, które są zgodne z naszymi wartościami, przekonaniami i aspiracjami sprawia, że jesteśmy bardziej zaangażowani i skłonni do wysiłku. Kiedy działamy w oparciu o własne przekonania, łatwiej jest wzbudzić w sobie motywację wewnętrzną, nawet gdy napotkamy na przeszkody czy trudności. Wspieraj samodzielność poprzez podejmowanie decyzji, które są najkorzystniejsze dla ciebie, nie zapominając przy tym o dbaniu o swoje potrzeby i zdrowie.

Chcesz poprawić swoje relacje z ludźmi i lepiej radzić sobie z uwagami innych?

Zapisz się na szkolenie z komunikacji 

Stwórz wspierające środowisko

Otaczanie się ludźmi, którzy rozumieją wartości i aspiracje daje poczucie bezpieczeństwa, a jednocześnie ułatwia zdobywanie kolejnych celów w życiu prywatnym i zawodowym. Wspierające środowisko wprowadza pozytywną atmosferę, która motywuje do pracy nad sobą, daje siłę do pokonywania przeszkód oraz pozwala na wzajemne inspirowanie się i uczenie się od innych. Warto również szukać mentora, czyli osoby, posiadającej doświadczenie i wiedzę w danej dziedzinie, a która może pomóc w rozwijaniu umiejętności, udzielając rad i kierując naszą ścieżką rozwoju. 

Śledź postępy 

Regularne monitorowanie swoich osiągnięć i postępów jest niezwykle istotne dla utrzymania i wzrostu wewnętrznej motywacji. Obserwowanie efektów własnej pracy pozwala na dostrzeżenie rezultatów, uświadamia, jak daleko się już zaszło, a jednocześnie motywuje do dalszego działania. Świadomość osiągniętych małych i dużych sukcesów wpływa na naszą samoocenę, zadowolenie oraz wiarę w możliwość realizacji celów. 

Ucz się na błędach i nagradzaj się 

Ucz się na błędach, traktując je jako cenne doświadczenie i okazję do rozwoju kompetencji. Zamiast się zadręczać, analizuj, co poszło nie tak i szukaj sposobów na uniknięcie podobnych sytuacji w przyszłości. Dodatkowo warto wprowadzić system nagród dla samego siebie. Po osiągnięciu małych lub dużych celów poświęć czas na celebrowanie sukcesów i pozwól sobie na chwilę relaksu czy przyjemności.

Jak wykorzystać potencjał automotywacji?

Motywacja wewnętrzna jest czynnikiem napędzającym sukces organizacji. Menedżerowie, którzy potrafią ją wspierać, są w stanie osiągać wyznaczone cele i utrzymywać wysoką wydajność. W praktyce może to być wyzwanie, zwłaszcza dla osób, które nie mają dużego doświadczenia w zarządzaniu. Jednak szkolenia biznesowe oferowanych przez firmę Twoje Motywacje, pomagają w rozwoju tych umiejętności.Warsztaty z komunikacji interpersonalnej mogą nauczyć, jak skutecznie rozmawiać z zespołem i wyznaczać klarowne cele.Szkolenie z zarządzania stresem daje narzędzia do radzenia sobie w sytuacjach stresowych czy podczas trudnych rozmów z podwładnymi. 

Autor wpisu

Autor wpisu

Krzysztof Kamiński – psycholog biznesu, trener treningu psychologicznego oraz specjalista z zakresu psychoterapii uzależnień. Doświadczenie managerskie zdobywał kierując przez 20 lat różnymi zespołami sprzedażowymi. Pasjonuje się poszerzaniem samoświadomości oraz treningiem umiejętności społecznych.