Twoje motywacje - psychoterapia, szkolenia, akademia rozwoju

Jak motywacja wewnętrzna wpływa na osiąganie celów?

02.07.2023

Aktualizacja: 3 października, 2023

Wszyscy mamy marzenia, które pragniemy zrealizować, wyzwania, które chcemy samodzielnie pokonać w życiu osobistym i zawodowym. Zmagając się z przeciwnościami, często zastanawiamy się, co naprawdę decyduje o tym, czy osiągniemy zamierzone cele. Wielu z nas słyszało historie o ludziach, którzy zaczęli od zera, a dzięki wytrwałości i determinacji zdobyli sukces. Inni natomiast mimo korzystniejszych okoliczności, pozostają w miejscu, uwięzieni w swoich przekonaniach o nieosiągalności marzeń. Co sprawia, że jedni przekraczają granice swoich możliwości, podczas gdy inni rezygnują? Kluczem do odpowiedzi na to pytanie jest wewnętrzna motywacja. W artykule przyjrzymy się, jak napędza nas ona do działania i jak możemy wykorzystać tę siłę, aby osiągnąć cele. Zapraszamy do lektury.

Co to jest motywacja wewnętrzna i dlaczego jest ważna dla osiągania celów?

O motywacji wewnętrznej mówimy, gdy podejmujemy daną aktywność bez oczywistych nagród, które zmotywowałyby do działania. Kieruje naszymi poczynaniami, decyzjami i postawami, bazując na osobistych wartościach, przekonaniach i pragnieniach. W odróżnieniu od motywacji zewnętrznej, która opiera się na bodźcach pochodzących z otoczenia, takich jak nagrody czy kary, motywacja wewnętrzna ma swoje korzenie w naszym wnętrzu, będąc wyrazem autentycznych pragnień i dążeń. 

Nasza wewnętrzna motywacja staje się niezwykle istotna, gdy napotkamy przeciwności losu, ponieważ to właśnie ona pozwala wytrwać w postanowieniach, nie tracąc wiary w siebie i swoje możliwości. Gdy nasze działania są napędzane przez szczere pragnienia, zamiast presji zewnętrznych, mamy większą szansę na osiągnięcie długotrwałego sukcesu, poczucie spełnienia i autentycznej satysfakcji z wykonania zadania.

Zdaniem eksperta

Zdaniem eksperta

Teoria autodeterminacji, stworzona przez Edwarda L. Deciego i Richarda M. Ryana, przedstawia człowieka jako aktywny organizm, obdarzony niezwykłą gotowością do działania. Według tej koncepcji, źródła ludzkiego potencjału są umiejscowione zarówno wewnątrz jednostki (to m.in. popędy czy emocje), jak i w otoczeniu, które dostarcza bodźców i warunków sprzyjających rozwojowi. Podkreśla zdolność człowieka do samoregulacji, co oznacza, że jesteśmy w stanie kontrolować nasze działania, uczucia i myśli w oparciu o cele, które sobie wyznaczamy – mówi Krzysztof Kamiński.

Jak wewnętrzna motywacja wpływa na jakość pracy i osiągane wyniki?

Gdy jesteśmy motywowani przez autentyczne pragnienia i pasje, nasze podejście do podejmowania działań ulega radykalnej zmianie, zapewniając efekty, których nie da się osiągnąć poprzez zwykłe wypełnianie obowiązków. Praca, która postrzegana jest jako źródło satysfakcji, sprawia, że angażujemy się w nią chętniej sami z siebie. Prowadzi to do wyższej kreatywności, poczucia sensu i innowacyjności. Motywacja wewnętrzna wzbudza ciekawość i sprawia, że pracownik wykonuje obowiązki w sposób efektywny, szybciej się uczy oraz szuka nowych rozwiązań.

Warto także zauważyć jak ten rodzaj motywacji wpływa na relacje z innymi. Gdy dane zachowanie wynika z motywacji wewnętrznej sprawia, że stajemy się źródłem inspiracji dla innych, zarówno w życiu zawodowym, jak i osobistym. Dzięki temu nawiązujemy głębsze i bardziej satysfakcjonujące więzi, co również przekłada się na naszą skuteczność i efektywność w pracy.

Jakie są skuteczne sposoby na zwiększenie wewnętrznej motywacji?

Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na zwiększenie wewnętrznej motywacji, które mogą pomóc w osiąganiu celów i utrzymaniu entuzjazmu:

Metoda małych kroków

Wprowadzenie metody małych kroków polega na rozkładaniu większych celów na mniejsze – łatwiejsze do osiągnięcia. Dzięki temu każdy etap staje się bardziej przystępny i realny, co zapewnia utrzymanie motywacji do pracy przez dłuższy czas. Ta strategia umożliwia częstsze doświadczanie satysfakcji z postępów, a to z kolei prowadzi do zwiększonej pewności siebie i motywacji do dalszego działania.

Podążaj za swoją pasją

Odkrywanie własnych pasji jest kluczowe dla rozbudzenia wewnętrznej motywacji. Praca lub inne działanie w życiu prywatnym staje się przyjemnością, a nie obowiązkiem, a to przekłada się na większe zaangażowanie i wytrwałość w dążeniu do celów. Kiedy odkryjesz swoje prawdziwe zainteresowania, zainwestuj czas i wysiłek w ich rozwijanie. W ten sposób zyskasz nie tylko większą satysfakcję z życia, ale także silniejszą motywację do osiągania celów. Pamiętaj jednak, że pasje mogą ewoluować wraz z naszymi doświadczeniami i zmieniającymi się okolicznościami, dlatego warto być otwartym na nowe zainteresowania i możliwości.

Zadbaj o autonomię 

Niezależność i swoboda działania są istotnymi czynnikami wpływającymi na wewnętrzną motywację. Dążenie do celów, które są zgodne z naszymi wartościami, przekonaniami i aspiracjami sprawia, że jesteśmy bardziej zaangażowani i skłonni do wysiłku. Kiedy działamy w oparciu o własne przekonania, łatwiej jest wzbudzić w sobie motywację wewnętrzną, nawet gdy napotkamy na przeszkody czy trudności. Wspieraj samodzielność poprzez podejmowanie decyzji, które są najkorzystniejsze dla ciebie, nie zapominając przy tym o dbaniu o swoje potrzeby i zdrowie.

Stale doskonal swoje umiejętności wyrażania siebie, dzięki kursom z asertywności

Zadzwoń lub napisz do nas

Stwórz wspierające środowisko

Otaczanie się ludźmi, którzy rozumieją wartości i aspiracje daje poczucie bezpieczeństwa, a jednocześnie ułatwia zdobywanie kolejnych celów w życiu prywatnym i zawodowym. Wspierające środowisko wprowadza pozytywną atmosferę, która motywuje do pracy nad sobą, daje siłę do pokonywania przeszkód oraz pozwala na wzajemne inspirowanie się i uczenie się od innych. Warto również szukać mentora, czyli osoby, posiadającej doświadczenie i wiedzę w danej dziedzinie, a która może pomóc w rozwijaniu umiejętności, udzielając rad i kierując naszą ścieżką rozwoju. 

Śledź postępy 

Regularne monitorowanie swoich osiągnięć i postępów jest niezwykle istotne dla utrzymania i wzrostu wewnętrznej motywacji. Obserwowanie efektów własnej pracy pozwala na dostrzeżenie rezultatów, uświadamia, jak daleko się już zaszło, a jednocześnie motywuje do dalszego działania. Świadomość osiągniętych małych i dużych sukcesów wpływa na naszą samoocenę, zadowolenie oraz wiarę w możliwość realizacji celów. 

Ucz się na błędach i nagradzaj się 

Ucz się na błędach, traktując je jako cenne doświadczenie i okazję do rozwoju kompetencji. Zamiast się zadręczać, analizuj, co poszło nie tak i szukaj sposobów na uniknięcie podobnych sytuacji w przyszłości. Dodatkowo warto wprowadzić system nagród dla samego siebie. Po osiągnięciu małych lub dużych celów poświęć czas na celebrowanie sukcesów i pozwól sobie na chwilę relaksu czy przyjemności.

Jak wykorzystać potencjał automotywacji?

Motywacja wewnętrzna jest czynnikiem napędzającym sukces organizacji. Menedżerowie, którzy potrafią ją wspierać, są w stanie osiągać wyznaczone cele i utrzymywać wysoką wydajność. W praktyce może to być wyzwanie, zwłaszcza dla osób, które nie mają dużego doświadczenia w zarządzaniu. Jednak szkolenia biznesowe oferowanych przez firmę Twoje Motywacje, pomagają w rozwoju tych umiejętności.Warsztaty z komunikacji interpersonalnej mogą nauczyć, jak skutecznie rozmawiać z zespołem i wyznaczać klarowne cele.Szkolenie z zarządzania stresem daje narzędzia do radzenia sobie w sytuacjach stresowych czy podczas trudnych rozmów z podwładnymi. 

Autor wpisu

Autor wpisu

Krzysztof Kamiński – psycholog biznesu, trener treningu psychologicznego oraz specjalista z zakresu psychoterapii uzależnień. Doświadczenie managerskie zdobywał kierując przez 20 lat różnymi zespołami sprzedażowymi. Pasjonuje się poszerzaniem samoświadomości oraz treningiem umiejętności społecznych.