Twoje motywacje - psychoterapia, szkolenia, akademia rozwoju

Jak wyrażać potrzeby, żeby związek nie rozczarowywał? 5 skutecznych kroków

28.07.2023

Aktualizacja: 3 października, 2023

Związek to nie tylko romantyczne uniesienia i miłosne westchnienia, ale również codzienne wyzwania, które wymagają otwartości i umiejętności wyrażania swoich potrzeb. Często spotykamy się z sytuacjami, w których oczekujemy czegoś od drugiej osoby, ale nie wiemy, jak to wyrazić, aby uniknąć konfliktów czy rozczarowań. W miłości szczera i otwarta komunikacja, a w szczególności przedstawianie własnych potrzeb są kluczowe dla budowania trwałej i satysfakcjonującej relacji. Niektóre pary zdają się być idealnie zgrane, a inne nie potrafią wytrwać razem dłużej niż kilka miesięcy. Różnica tkwi w sposobie, w jaki osoby te porozumiewają się ze sobą, komunikują swoje potrzeby. Dowiedz się, jak rozmawiać z partnerem o swoich pragnieniach, tak aby związek nie rozczarował i obie strony były spełnione oraz szczęśliwe. Zapraszamy do lektury.

Komunikacja w związku – 3 zasady zdrowej relacji

Komunikacja uczuć i oczekiwań często sprawiają, że pojawia się niepokój i zdenerwowanie. Obawiamy się, że zostaniemy odrzuceni, zirytujemy naszego partnera lub sprawimy mu ból dlatego, zamiast wyrazić swoje potrzeby w danej sytuacji, niejednokrotnie postępujemy wbrew sobie. To prowadzi do wzrostu frustracji, poczucia winy, która może zaszkodzić nie tylko dobremu samopoczuciu, ale także relacji z drugą osobą. Podstawą związku powinna być szczerość, a zatem komunikacja. 

Wyrażaj swoje uczucia

Wyrażenie swoich emocji to fundament zdrowej relacji. Nie bój się dzielić z partnerem uczuciami, zarówno pozytywnymi, jak i negatywnymi. Nie zawsze musisz być osobą silną czy niezależną – daj rozmówcy szansę na zrozumienie i zaakceptowanie tego, co przeżywasz. Przez mówienie o uczuciach, potrzebach i pragnieniach pozwolicie sobie na budowanie głębszej więzi oraz wzajemne zrozumienie.

Popraw swoje umiejętności wyrażania uczuć i rozmowy, biorąc udział w szkoleniach z podstaw komunikacji

Zadzwoń lub napisz do nas

Słuchaj drugiej strony

Ważnym elementem komunikacji jest umiejętność aktywnego słuchania. Podczas rozmowy z partnerem, staraj się rozumieć jego perspektywę i zwracaj uwagę na to, co naprawdę chce przekazać. Otwartość na konstruktywną krytykę oraz potrzeby drugiej osoby i chęć zrozumienia jej uczuć, wpłynie na jakość waszego związku i pomoże unikać nieporozumień. 

Więcej informacji na temat poprawy umiejętności słuchania znajdziesz w artykule na naszym blogu:Na czym polega aktywne słuchanie? Techniki, zasady, ćwiczenia. 

Nie udawaj niczego

Szczerość jest nieodłącznym elementem zdrowej komunikacji. W związku nie ma miejsca na udawanie czy ukrywanie swoich prawdziwych uczuć. Bycie autentycznym pozwala uniknąć frustracji i złości, które mogą wyniknąć z niewypowiedzianych potrzeb czy pragnień. Dziel się ze swoim partnerem tym, co naprawdę myślisz i czujesz, a zobaczysz, jak wasza relacja będzie się rozwijać w sposób zdrowy i trwały.

5 kroków do nauki wyrażania swoich potrzeb w związku i bycia zrozumianym

Zdolność do identyfikowania, nazywania i komunikowania emocji jest kluczowa w relacjach z innymi. Umożliwia nam ocenianie sytuacji, w której się znajdujemy i odpowiednie działanie. W połączeniu z umiejętnością klarownego wyrażania własnych potrzeb ułatwia innym zrozumienie nas i wpływa na postępowanie w sytuacjach konfliktowych.

Rozpoznaj swoje uczucia i potrzeby

Zanim zaczniemy rozmawiać o swoich oczekiwaniach w związku, ważne jest, aby być świadomym swoich potrzeb i wartości. 

Zdaniem eksperta

Zdaniem eksperta

Często łatwiej jest domyślić się, czego się nie chce, trudniej zaś uświadomić sobie, czego tak naprawdę oczekujemy. Warto spędzić trochę czasu na zastanowieniu się nad tym, co sprawia, że czujemy się komfortowo, bezpiecznie, a także nad tym, jakie zachowania i sytuacje prowadzą do frustracji lub niezadowolenia. Określenie swoich priorytetów, granic i wartości, pomoże wyrażać potrzeby skuteczniej. Postaraj się być szczery wobec siebie i zastanów się, jakie aspekty związku są dla najważniejsze, aby być w stanie dobrze przekazać te informacje partnerowi lub partnerce – mówi Krzysztof Kamiński.

Jasno przedstaw swoje potrzeby używając stwierdzeń “ja”

Kiedy wyrażasz swoje podstawowe potrzeby, ważne jest, aby skupić się na własnych uczuciach i doświadczeniach, a nie na zachowaniach partnera. Staraj się mówić z perspektywy swoich emocji, używając sformułowań “ja”, a nie “ty”. Zamiast powiedzieć “Ty nigdy nie słuchasz mnie”, spróbuj “Czuję się niezrozumiany, gdy rozmawiamy”. Taki sposób komunikacji pozwala uniknąć osądzania i obwiniania drugiej osoby, a jednocześnie przekazuje, to co jest dla nas ważne. Dzięki temu partner będzie miał szansę zrozumieć potrzeby i będzie bardziej otwarty na rozmowę, a to ułatwi wspólne szukanie rozwiązań i kompromisów.

Przeprowadź otwartą dyskusję

Komunikacja jest fundamentem każdej relacji, a otwarta dyskusja to doskonałe narzędzie do wyrażania swoich potrzeb w sposób skuteczny i wzmacniający więź między partnerami. Zamiast oczekiwać, że druga osoba będzie czytać w myślach, warto jasno i konkretnie przedstawić własne odczucia, pragnienia i lęki. Ważne jest też, aby rozmawiać z empatią i brać odpowiedzialność za własne słowa. Wspólnie poszukajcie rozwiązań, które będą satysfakcjonujące dla obu stron, a związek zyska na jakości i głębi.

Wyrażaj potrzeby jako prośby, a nie żądania

W świecie, gdzie dominującą formą komunikacji staje się coraz częściej szybka wiadomość tekstowa, łatwo zapomnieć o sztuce rozmowy. Istotne jest, aby prezentować swoje oczekiwania jako prośby, a nie żądania. Pozwala to na budowanie atmosfery wzajemnego szacunku i zrozumienia.

Prośba daje przestrzeń dla wyboru i autonomii, a jednocześnie pokazuje szacunek dla drugiej strony, podczas gdy żądanie może być odebrane jako narzucanie swojej woli, budząc negatywne emocje. Pamiętajmy więc, aby uważnie dobierać słowa, zwracając się do partnera z miłością, cierpliwością i zrozumieniem.

Zacznij od drobnych rzeczy i wybierz odpowiedni czas

Aby porozmawiać o swoich potrzebach, kluczowe jest znalezienie odpowiedniego czasu i miejsca. Szukaj okazji, kiedy Ty i Twój partner jesteście zrelaksowani, zregenerowani i otwarci na rozmowę. Unikaj poruszania ważnych kwestii w momencie zmęczenia, pod wpływem silnych emocji, ponieważ może to utrudnić konstruktywną dyskusję. Upewnij się, że oboje macie wystarczającą ilość czasu na rozmowę, tak abyście mogli swobodnie wyrazić swoje uczucia i potrzeby, a także wysłuchać drugiej osoby.

Problemy w związku – pomoc psychoterapeutyczna

Praktyka wyrażania własnych potrzeb w relacji wymaga zaangażowania i pracy nad sobą. Czasami konieczne jest stawienie czoła własnym emocjom i lękom, jednak to właśnie taka konfrontacja jest pierwszym krokiem w kierunku pozytywnych zmian.

Warto rozważyć konsultację psychologiczną, która pomoże w pracy nad sobą i relacją z partnerem. Z kolei psychoterapia dla par pozwoli spojrzeć obiektywnie na problemy w związku, zidentyfikować przyczyny nieporozumień i zmniejszyć napięcie.

Autor wpisu

Autor wpisu

Krzysztof Kamiński – psycholog biznesu, trener treningu psychologicznego oraz specjalista z zakresu psychoterapii uzależnień. Doświadczenie managerskie zdobywał kierując przez 20 lat różnymi zespołami sprzedażowymi. Pasjonuje się poszerzaniem samoświadomości oraz treningiem umiejętności społecznych.