Twoje motywacje - psychoterapia, szkolenia, akademia rozwoju

Jak motywować zespół do pracy? Sposoby, techniki motywowania pracowników

19.03.2023

Często mówi się, że firma jest tak dobra, jak jej ludzie. Dotyczy to nie tylko zatrudniania odpowiednich pracowników, ale także dbania o ich zaangażowanie w pracę przez cały czas. Jako właściciel lub menedżer jednym z Twoich głównych obowiązków jest opieka nad podwładnymi. Zmotywowani pracownicy są zwykle bardziej produktywni, skoncentrowani i oddani, co znacząco przyczynia się do osiągania i utrzymywania celów biznesowych. Zastanawiasz się, jak dokładnie liderzy firm mogą wpłynąć na motywację? W poniższym artykule przedstawiliśmy sposoby, które pomogą zwiększyć zaangażowanie i zainspirować pracowników. Zapraszamy do lektury!

Czym jest motywacja w pracy?

Istnieje wiele różnych definicji motywacji, ale wszystkie łączy jedno: chęć osiągnięcia celu. W miejscu pracy można zdefiniować ją jako: sposób, w jaki menedżerowie nakłaniają pracowników do terminowego i efektywnego wykonywania przydzielonej im pracy. Każdy projekt, który wymaga pracy zespołowej, współpracy i poświęcenia, zależy od poziomu motywacji pracujących nad nim osób. Może pochodzić ona ze źródeł wewnętrznych lub zewnętrznych, ale zawsze dostarcza niezbędnej energii do działania. Jedną z najbardziej znaczących różnic między tymi, którzy odnieśli sukces, a tymi, którym się to nie udało, jest ich poziom motywacji. 

Zdaniem eksperta

Zdaniem eksperta

Ludzie są różni i to, co inspiruje jedną osobę, może nie motywować innej. Dla niektórych mogą to być pieniądze, podczas gdy pozostali wolą nagrody lub słowa uznania. Istnieją także osoby, które znajdują całą potrzebną motywację w sobie i po prostu biorą się do działania. Z tego względu nie ma jednej uniwersalnej metody motywowania pracowników, zwiększania poziomu wydajności i tworzenia szczęśliwego, dobrze prosperującego środowiska pracy. Menedżerowie i szefowie muszą użyć wielu różnych technik – mówi Krzysztof Kamiński.

7 kluczowych kroków, które mogą pomóc Ci zmotywować i zainspirować zespół

Poniżej prezentujemy kilka kluczowych taktyk, które pomogą przełożonym utrzymać motywację wśród pracowników. 

1. Zacznij od jednostek 

Nie da się zmotywować ludzi, jeśli nie wiesz, co nimi kieruje. Jako przełożony spędź z nimi trochę czasu, porozmawiaj o potrzebach i aspiracjach oraz dowiedz się, jak wygląda ich satysfakcja z wykonywanych obowiązków. Możesz pracować nad jak najlepszym dopasowaniem roli i zadań każdej osoby do jej celów zawodowych oraz dobrać strategie motywacyjne.

2. Podziel się swoją wizją i wyznacz jasne cele

Możesz motywować i inspirować swój zespół tylko wtedy, gdy wie, do czego dąży. Upewnij się, że pracownicy są świadomi wizji i ostatecznych celów firmy. To zachęca wszystkich do wspólnej pracy i osiągania lepszych wyników. Ludzie są w stanie pracować z najlepszą wydajnością w sytuacji, gdy mają sprecyzowany plan. Dzieląc większe zadania na mniejsze, możesz pomóc im utrzymać motywację i koncentrację. Wyraźnie widzą postępy, a ich ciężka praca odzwierciedlona jest w ukończonych projektach. Upewnij się, że wszelkie cele, które wybierzesz, są konkretne i realistyczne, aby pracownicy mogli je zrealizować.

3. Nagradzaj swój zespół

Oczywiście pracownicy otrzymują wynagrodzenie za swoją pracę, ale ludzie lubią być doceniani za przekraczanie granic. Nagroda i uznanie pomaga wzmocnić relacje między pracodawcą a pracownikiem oraz podnosi poczucie wartości i przynależności. Wyjaśnij zespołowi, dlaczego była to dobra praca i jakie korzyści przyniosła firmie. To nie tylko motywuje, ale pomoże im odnieść sukces w przyszłości. Uznanie działa najlepiej, gdy jest spersonalizowane, ponieważ ludzie lubią być doceniani na różne sposoby.

4. Zapewnij możliwości rozwoju

Członkowie zespołu czują się bardziej wartościowi, gdy się uczą i doskonalą. Musisz zrozumieć, dokąd zmierzają, a następnie zapewnić im możliwości poszerzenia umiejętności i podjęcia nowych wyzwań. Postrzegaj szkolenia i postępy jako inwestycję, która zwróci się w postaci wyższej wydajności i produktywności.

5. Dotrzymuj obietnic

Utrzymuj motywację pracowników, tworząc atmosferę zaufania i spójności. Pamiętaj o składanych obietnicach: mogą one mieć bezpośredni wpływ na zaangażowanie zespołu, ponieważ jako menedżer reprezentujesz organizację. Jeśli ciężka praca jest wykonywana bez obiecanej nagrody, cierpi na tym nie tylko motywacja. Może to również prowadzić do poczucia urazy, co nieuchronnie prowadzi do zwiększonej rotacji. 

6. Zaufaj swoim ludziom

Zaufanie jest jednym z najważniejszych elementów składowych każdej kultury biznesowej. Działa to w obie strony: pracownicy muszą ufać, że ich szef lub kierownik troszczy się o ich dobro, a menedżerowie, że ludzie wykonają efektywnie pracę bez ciągłego monitorowania. Nie wszystkim kierownikom przychodzi to naturalnie. Jednak jeśli będziesz pielęgnować pozytywne relacje z każdą osobą i budować zaufanie, pozwalając im na większą samodzielność i inicjatywę, zbudujesz bardziej kreatywny, samowystarczalny zespół.

7. Udzielaj informacji zwrotnej

Nie czekaj na coroczną ocenę wyników, aby przekazać pracownikom informacje zwrotne. Pozytywna opinia o wykonanej pracy podkreśla postęp i pomaga wygenerować poczucie spełnienia. Z kolei negatywna ocena, choć może być niewygodna, powinny dawać wskazówki i sposoby doskonalenia się pracownika.

Weź udział w szkoleniu z rozwoju osobistego i podnieść swoje kompetencje z zakresu motywowania pracowników?

Zadzwoń lub napisz do nas

Pułapki motywacji w miejscu pracy, których należy unikać

Istnieją także niewłaściwe sposoby motywowania pracowników, które mogą mieć skutek odwrotny do zamierzonego. Dlatego konieczne jest unikanie tych pułapek:

  • Oferowania pieniędzy jako jedynej zachęty;
  • Mikrozarządzanie pracą pracowników, aby upewnić się, że wydajność jest na najwyższym poziomie;
  • Skupianie się wyłącznie na negatywnych informacjach zwrotnych zamiast na pozytywnych wzmocnieniach;
  • Tworzenie skrajnego poczucia rywalizacji między współpracownikami.

Naucz się motywować swoich pracowników

Podsumowując, motywowanie pracowników jest istotną częścią sukcesu firmy. Pomaga menedżerom osiągnąć ich cele i utrzymać najwyższą wydajność. W wielu zespołach może być to trudnym zadaniem, zwłaszcza jeśli nie mamy dużego doświadczenia w zarządzaniu grupą ludzi. Na szczęście istnieje wiele kursów biznesowych organizowanych przez firmę Twoje Motywacje, jak chociażby warsztaty komunikacji interpersonalnej, które pozwolą na lepszą komunikację z teamem i wyznaczanie jasnych celów. Kurs zarządzania stresem pomoże lepiej radzić sobie w sytuacjach trudnych rozmów z podwładnymi. Z kolei warsztaty z asertywności będą wsparciem przy rozwiązywaniu konfliktów. 

Autor wpisu

Autor wpisu

Krzysztof Kamiński – psycholog biznesu, trener treningu psychologicznego oraz specjalista z zakresu psychoterapii uzależnień. Doświadczenie managerskie zdobywał kierując przez 20 lat różnymi zespołami sprzedażowymi. Pasjonuje się poszerzaniem samoświadomości oraz treningiem umiejętności społecznych.