Twoje motywacje - psychoterapia, szkolenia, akademia rozwoju

Eustres, czyli stres pozytywny. Jak wykorzystać stres na naszą korzyść?

13.04.2023

Codziennie w różnych sytuacjach w życiu zawodowym i prywatnym doświadczamy stresu. Warto jednak zadać sobie pytanie, jak wpływa on na nas? Czy powoduje, że czujemy się wyczerpani, a może zmotywowani? Ważne jest, aby znać różnicę i odpowiednio dostosować swoje życie. Odrobina stresu jest dla nas dobra w niektórych sytuacjach. Niezależnie od tego, czy występujesz na scenie, czy zaczynasz nową pracę, korzyści płynące z eustresu pomogą Ci w odniesieniu sukcesu.

Pozytywny stres – czy coś takiego istnieje? Czym jest eustres?

Zacznijmy od spojrzenia na stres. Doświadczamy go każdego dnia, poprzez chęć sprostania codziennych obowiązkom, wymaganiom w pracy czy podczas odpowiedzialności za naszych bliskich. Stres to pojęcie zakorzenione w naszym codziennym życiu i osobistym słownictwie. W kontekście biologicznym to po prostu reakcja organizmu na określone bodźce. To jak sobie z nim radzimy, zależy od indywidualnych cech osobowości. 

Zdaniem eksperta

Zdaniem eksperta

Pojęcie eustresu w pierwszej połowie XX wieku stworzył kanadyjski lekarz Hans Selye. To stres konstruktywny, który pomaga nam poprawić wydajność w codziennych zadaniach i dodaje energii do dążenia do wyznaczonych celów, jednocześnie zmniejszając prawdopodobieństwo wystąpienia wypalenia zawodowego. Nie wpływa negatywnie na organizm, gdyż doświadczamy go sporadycznie i jest krótkotrwały – mówi Krzysztof Kamiński

Jak rozpoznać, że doświadczamy eustresu?

Jakie cechy są charakterystyczne dla pozytywnego stresu:

  • czujemy się zmotywowani i skupieni – nawet jeśli nasze tętno jest podwyższone, po prostu jesteśmy pozytywnie nastawieni do zadania. Wiemy, że dobrze robimy, wkładając swoją energię w ten projekt;
  • zdenerwowanie znika zaraz po zakończeniu pracy – czasem możemy czuć się pozytywnie zmęczony po zakończeniu zadania z adrenaliną;
  • jesteśmy przekonani, że damy sobie radę – stres jest toksyczny, gdy czujemy, że nie radzimy sobie w danej sytuacji. Eustres pojawia się, gdy jesteśmy gotowi wziąć na siebie zadanie. Jest to także korzystne dla naszej samooceny;
  • osiągamy wyniki na wyższym poziomie – eustres wydobywa z nas to, co najlepsze. Oznacza to, że wykonujemy pracę na najwyższym poziomie.

Co sprawia, że eustres jest dla nas korzystny?

Ilekroć ktoś mówi o stresie, często odnosi się do negatywnej strony tego terminu. Jednak coraz więcej dowodów sugeruje, że krótkotrwały, dobry stres, którego doświadczamy w różnych aspektach życia, może faktycznie przynieść korzyści psychiczne, emocjonalne i fizyczne. Odkryjmy je.

1. Pomaga działać lepiej i szybciej 

Pewien poziom stresu jest niezbędny do uzyskania optymalnej produktywności. Chodzi o to, że potrzebujemy pewnego pobudzenia, aby osiągnąć sukces. I odwrotnie – przy niskim poziomie pobudzenia możemy odczuwać brak motywacji i odkładać zadania na ostatnią chwilę. Niewielkie wzrosty kortyzolu i adrenaliny (hormonów stresu) mają wpływ na zwiększenie energii i zwinności organizmu, których potrzebujemy, aby stawić czoła wyzwaniom. 

2. Poprawia procesy poznawcze 

Dobry stres może poprawić procesy poznawcze, co skutkuje lepszą pamięcią, zwiększoną uwagą i skupieniem. Dzięki temu jesteśmy w stanie lepiej rozwiązywać problemy. Nasz mózg przetwarza szybciej informacje, gdy jesteśmy pod wpływem umiarkowanego stresu. Stawianie czoła wyzwaniom prowadzi do skoncentrowania się na nadchodzących wymaganiach i przyjęcia proaktywnego podejścia do radzenia sobie ze stresorem

3. Prowadzi do samorozwoju 

Zdrowy stres może być świetnym motywatorem do rozwoju, zmiany na lepsze i przygotowania się do stawienia czoła przyszłym wyzwaniom. Eustres w pracy prowadzi do proaktywności i podejmowania inicjatywy. Kiedy stajemy przed trudnym, ale ekscytującym zadaniem, wykazujemy większy zapał w zdobywaniu umiejętności i wiedzy, potrzebnych do spełnienia wymagających próśb.

4. Buduje większą odporność na stresor

Eustres wywołuje pozytywne uczucie podniecenia, spełnienia, satysfakcji i poprawia nasze samopoczucie. Pomaga nam poczuć większą pewność siebie – stajemy się pobudzeni wyzwaniem. W końcu powtarzające się przeciwności mogą wydawać się mniej obciążające niż za pierwszym razem.

Naucz się lepiej radzić ze stresem biorąc udział w warsztatach z rozwoju osobistego

Zadzwoń lub napisz do nas

Gdzie przebiega granica między stresem a eustresem?

Czasem trudno jest odróżnić eustres od dystresu, gdyż granica pomiędzy nimi jest niewielka. W momencie, gdy nasza pozytywna mobilizacja nie zostanie odpowiednio spożytkowana, może przerodzić się w stres mający charakter negatywny. Dobrym przykładem w obszarze zawodowym jest praca nad nowym projektem, który wymaga wykorzystania naszych mocnych stron i doskonalenie istniejących umiejętności lub uczenia się nowych. Zadania wywołują eustres tylko wtedy, gdy będą ambitne, ale jednocześnie realne do wykonania. Jeśli terminy są niemożliwe do dotrzymania, a my musimy nieustannie przeskakiwać między kilkoma projektami lub pracujemy w toksycznym środowisku, bardziej prawdopodobne jest, że doświadczymy negatywnego stresu i konsekwencji, które się z tym wiążą. Warto pamiętać, że częsty, intensywny stres jest szkodliwy zarówno dla ciała, jak i mózgu.

Jak zamienić niepokój w eustres?

Oto jak zmienić przytłaczającą sytuację w eustres:

  • Przekształć zagrożenie w wyzwanie – to wymaga zmiany sposobu myślenia. Kiedy to zrobisz, możesz znaleźć nową motywację w swojej pracy.
  • Pamiętaj, że stres jest uczuciem przejściowym – zdenerwowanie związane jest z czynnością, którą wykonujesz. Gdy skończysz, stres zniknie wraz z nim.
  • Skup się na tym, co możesz kontrolować – nie na wszystkie stresory można mieć wpływ. Skoncentruj się na tym, co możesz zrobić, aby poprawić swoją sytuację. 

Pomocne jest również pamiętanie o tym, co należy, a czego nie należy robić w przypadku eustresu. Przede wszystkim skoncentruj się na zadaniu, a nie na uczuciach. Polegaj na ludziach, którym ufasz i osobach dobrze Ci życzących, a także zachowaj pozytywne nastawienie. Z kolei unikaj podejścia, że stres będzie trwał wiecznie i nie słuchaj osób, które nie wierzą w Ciebie. 

Przekształć stres w potężnego sprzymierzeńca

Stres, którego doświadczasz w obliczu wyzwań, może być siłą napędową do podejmowania działań, osiągania najlepszych wyników i rozwoju. Jednak nie zawsze tak jest. Kurs zarządzania stresem pomoże to zrozumieć, jak wpływa on na ciebie, nauczyć się identyfikować stresory, znaleźć zdrowe sposoby reagowania. Osoby, które mają problem ze skuteczną komunikacją lub asertywnością, mogą skorzystać ze szkoleń biznesowych organizowanych przez Twoje motywacje.

Autor wpisu

Autor wpisu

Krzysztof Kamiński – psycholog biznesu, trener treningu psychologicznego oraz specjalista z zakresu psychoterapii uzależnień. Doświadczenie managerskie zdobywał kierując przez 20 lat różnymi zespołami sprzedażowymi. Pasjonuje się poszerzaniem samoświadomości oraz treningiem umiejętności społecznych.