Twoje motywacje - psychoterapia, szkolenia, akademia rozwoju

Zasady zdrowej komunikacji w związku. Jak komunikować się skutecznie z partnerem?

26.03.2024

Budowanie zdrowej relacji partnerskiej musi wynikać z wysiłku obu stron. Ważna jest szczerość w komunikacji i starania w zrozumieniu drugiej osoby. Na co dzień dużo trudniej dostrzegamy pojawiające się problemy. Jednak wyznaczenie granic i otwarta rozmowa pozwalają zachować przejrzystość w związku. Szybkie rozwiązywanie nieporozumień to sposób na uniknięcie narastającej frustracji i złości. Dlatego w trosce o łączące Ciebie i Twojego partnera uczucie musicie stale dbać o styl komunikacji. W tym artykule przedstawimy, jak skutecznie prowadzić rozmowę z drugą połówką.

Podstawy zdrowego związku – jak zadbać o dobrą komunikację?

Budowanie zdrowej relacji partnerskiej to wyzwanie, które opiera się na poznawaniu drugiego człowieka i jego akceptacji. Zwykle największą trudność sprawia wspólne kształtowanie planów na przyszłość, a jednocześnie zachowanie autonomii w wyrażaniu siebie i rozwoju osobistym. Rozwiązaniem tego problemu jest asertywna komunikacja z poszanowaniem granic każdego z partnerów. Najważniejszymi elementami zdrowej relacji jest szczerość, szacunek i zaufanie.

Oprócz tych trzech podstawowych wartości w związku – możecie wyznaczyć własne. Dla wielu osób istotne okaże się poczucie bezpieczeństwa, wsparcie w samorealizacji partnera, umiejętność przyznania się do błędu i wiele innych.

W większości przypadków kwestia reguł komunikacji pojawia się dopiero w trakcie pierwszych kłótni. Wówczas mija zauroczenie i zaczynamy dostrzegać wady drugiej połówki. Jednak nie oznacza to, że związek jest nieudany lub nie pasujecie do siebie. To właśnie ten moment, w którym musicie usiąść i wspólnie przedyskutować trudniejsze tematy. Jeśli obawiacie się tej rozmowy, warto skorzystać z konsultacji psychologicznej.

Zasady zdrowej komunikacji w związku

Na każdym etapie związku komunikacja może wyglądać inaczej. Z każdym kolejnym miesiącem lepiej poznajemy partnera, a tym samym rozpoznajemy jego nastrój nie tylko w sposób werbalny, lecz także zwracając uwagę na mimikę twarzy, charakterystyczne gesty, sygnały, ton głosu i postawę. Nie chodzi o to, aby rozczytywać myśli drugiej osoby i interpretować je na własny sposób. Komunikacja oparta na domysłach będzie prowadzić wyłącznie do niejasności oraz kłótni. Jak partnerzy powinni prowadzić dyskusję? Wystarczy, że zastosują trzy podstawowe reguły, które dobrze sprawdzą się zarówno w relacji miłosnej, jak i każdej innej.

#1 Słuchanie drugiej osoby

Komunikacja w związku polega nie tylko na wyrażaniu swojej opinii, lecz także umiejętności słuchania drugiej strony. W tym wszystkim musisz wykazać się empatią i próbą zrozumienia stanowiska partnera – nawet jeśli jest zupełnie odmienne od Twojego. W ten sposób okazujemy swoje zainteresowanie i zaangażowanie w relację.

#2 Empatia i zrozumienie

Osoba empatyczna potrafi zrozumieć uczucia drugiej osoby i ich przyczyny. Natomiast niekoniecznie musi się z nimi zgadzać. Nie zawsze będziecie mieli identyczną opinię. Jednak ważne, aby odmienne zdanie nie rzutowało na Waszą relację. W takim momencie wzajemne udowadnianie racji do niczego nie prowadzi. Dlatego możecie jedynie spróbować znaleźć kompromis lub uszanować fakt, że w tej kwestii macie inne stanowisko.

#3 Wyrażanie własnych potrzeb

Jednym z ważniejszych elementów każdej relacji, w tym również związku jest szczerość zarówno przed partnerem, jak i samym sobą. Mimo to wiele osób obawia się, że wyznaczanie granic i jasne komunikowanie o swoich potrzebach zostanie źle odebrane. Wbrew pozorom to właśnie uczciwa rozmowa cementuje związek. Brak wyrażania potrzeb prowadzi do rosnącej frustracji i nieuzasadnionej złości, co najczęściej kończy się kłótnią.

Jeśli szukasz więcej informacji na temat budowania zdrowych związków, to sięgnij po informacje z naszego artykułu: Jakie są przeszkody w budowaniu dobrej relacji?

Zdaniem eksperta

Zdaniem eksperta

W procesie budowania dobrej komunikacji i związku musimy uznać, że relację tworzą ludzie niedoskonali. Oprócz tego trudno będzie nam zaakceptować wady partnera, jeśli żyjemy w ciągłych pretensjach do samego siebie. Każdemu z nas zdarza się gorszy dzień. Natomiast nieustanna autokrytyka prowadzi do niskiego poczucia własnej wartości. Negatywnym skutkiem jest prowokowanie sytuacji kryzysowych i brak zaspokajania potrzeb emocjonalnych – mówi Krzysztof Kamiński.

Akceptacja drugiej osoby – jak wpływa na jakość relacji?

Na początku związku każdy próbuje pokazać się z najlepszej strony. Nie ulega wątpliwości, że bez względu na starania – nie ma osób pozbawionych wad. W pewnym momencie zderzamy się z mniej przyjemnymi faktami o naszej drugiej połówce lub poznajemy jej przyzwyczajenia, które nam nie odpowiadają. Wówczas usilna próba zmiany będzie prowadzić do obustronnej frustracji. Sposobem na uniknięcie tego jest szczera rozmowa i deklaracja wspólnej pracy nad związkiem. Akceptacja nie musi oznaczać zgody na pewne zachowania. Natomiast jest szczerym przyznaniem przed sobą i drugą osobą, że po mimo tej trudności możemy pracować nad poprawą relacji partnerskiej.

Masz problem z samoakceptacją i obawiasz się, że wpłynie to na Twój związek? Psychoterapia pozwoli Ci poradzić sobie z trudnymi emocjami, a także lepiej zrozumieć ich przyczynę.

Zadzwoń lub napisz do nas!

Jak rozwiązywać konflikty komunikacyjne w związku?

Konflikt komunikacyjny to rodzaj utartego schematu w dyskusji lub zachowaniu, który prowadzi do nieustannych kłótni. Co ważne, po pewnym czasie trudno zmienić nawyki, a frustracja narasta. Pojawiają się również wzajemne oskarżenia. Wówczas w rozmowie padają sformułowania:

  • „Bo Ty nigdy” .
  • „Bo Ty zawsze” .
  • „Nic nie rozumiesz” .
  • „To Twoja wina”.

Kiedy kłótnie stają się elementem codzienności, konieczne jest szybkie działanie w celu uratowania relacji. Jednak czasami trudno ostudzić emocje i podejść do tematu w sposób obiektywny. Rozwiązaniem okazuje się psychoterapia dla par, gdzie z pomocą profesjonalisty przejdziecie przez kryzys.

Jaki wpływ na związek ma komunikacja oparta na domysłach?

Zdarzyło Ci się usłyszeć lub powiedzieć do swojej drugiej połówki: „Domyśl się”? Niestety nikt jeszcze nie opanował umiejętności czytania w myślach, a takie sformułowanie może prowadzić do tworzenia fałszywego obrazu rzeczywistości w głowie partnera. Działa to również w drugą stronę. Samodzielna próba interpretacji słów lub zachowania to prosta droga do nieuzasadnionych pretensji i kłótni. Jeśli nie potrafisz zrozumieć, skąd wynika konkretna postawa ukochanej osoby – szczerze o to zapytaj.

Każda próba rozmowy na ważne tematy w Waszym związku kończy się kłótnią? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak to zmienić: Jak asertywnie rozwiązywać konflikty? 5 asertywnych technik

Autor wpisu

Autor wpisu

Krzysztof Kamiński – psycholog biznesu, trener treningu psychologicznego oraz specjalista z zakresu psychoterapii uzależnień. Doświadczenie managerskie zdobywał kierując przez 20 lat różnymi zespołami sprzedażowymi. Pasjonuje się poszerzaniem samoświadomości oraz treningiem umiejętności społecznych.